Rozdíl mezi fyzickou osobou podnikající a právnickou osobou

Velmi často jsem nuceni reagovat na dotaz, jaký je vlastně s vývojem legislativy spojován rozdíl mezi fyzickou podnikající osobou a právnickou osobou – ve vztahu ke členům statutárních orgánu, z pohledu jejich ručení osobním majetkem.

V základu platí, že fyzická osoba riskuje celý svůj osobní majetek od prvopočátku svého podnikání. Tzn. že se zde nezohledňuje zda si případný úpadek zavinila sama svým vlastním přičiněním, nebo zda se o její úpadek zasloužila třetí osoba ( příklad. odběratel , který nezaplatil a v důsledku toho je fyzická osoba v insolvenci).

Členové statutárních orgánů právnické osoby jsou v riziku pouze tehdy, pokud se prokáže, že úpadek společnosti jež obchodně vedou zavinily samy a to špatným hospodařením.

4 komentáře u „Rozdíl mezi fyzickou osobou podnikající a právnickou osobou

    1. Dobrý večer, Pavlíno,
      ve smyslu „podnikání“ je myšleno fyzickou osobou OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná. Podniká pod svým jménem a přiděleným IČ. Obvykle se nezapisuje do obchodního rejstříku. Právnickou osobou je myšlena např. společnost s ručením omezeným (s.r.o.), akciová společnost (a.s.), spolky, veřejná obchodní společnost (v.o.s.)….. Tyto jsou zapsány v obchodním rejstříku. Mnoho podrobnějších informací k tomuto naleznete jistě na internetu. Hodně štěstí při testu! Monika

  1. Dobrý den,
    když se slečna/paní Pavlína dotazovala na rozdíl mezi osobou fyzickou a právnickou, dá se pak uvažovat, že je stejná „definice“ i v případě a) fyzické osoby a b) fyzické osoby podnikající?
    Nerozumím, jak tyto dvě osoby od sebe rozdělit/odlišit.

    hezký den
    Veronika

    1. Dobrý den, Veroniko,
      fyzickou osobou je myšlen každý člověk a fyzickou osobou podnikající ten, kdo vykonává nějakou činnost pod identifikačním číslem. Tzn., že (nejběžněji) na Živnostenském úřadu ohlásíte (vyřídíte si) předměty podnikání – tedy činnosti, které chete vykonávat, a Živnostenský úřad Vám přidělí IČ. A pod tímto IČ pracujete, vedete účetnictví, vystavujete a přijímáte faktury, sepisujete smlouvy, máte-li zaměstnance, platíte odvody, mzdy… Tím se z Vás stává OSVČ – tedy osoba samostatně výdělečně činná (fyzická osoba podnikající).
      Stačí to takto?
      Krásný den,
      Monika, EASY SUPPORT, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>