ROK 2004
Jít v této době na finanční úřad bylo pro značnou část z nás „výlet“ na celý den. Pokud jste chtěli registrovat společnost k dani z příjmu nebo k DPH, stoupli jste si do fronty a na znamení, že je přepážka volná, se registrace vyplňovala přímo na místě za přísného dohledu odpovědného pracovníka. Ten přihlášku převzal a finanční úřad do 30-ti dnů zaslal vyřízenou registraci písemně.
ROK 2014
I zde se nám systém značně změnil, opět směrem k digitalizaci a elektronickým formulářům. Pouze první registraci nově založené společnosti k dani z příjmu (a to do 15-ti dnů ode dne zápisu společnosti do obchodního rejstříku) lze učinit osobně na místně příslušném finančním úřadu.
Veškerá další podání tj. přihlášky k registraci plátce DPH, daně silniční, oznámení změn registračních údajů, daňová přiznání vč. dodatečných, hlášení a to včetně příloh jsou povinny právnické osoby činit pouze elektronicky. Daleko přísněji se dnes posuzují registrace k DPH, je většinou nutno doplňovat spoustu podrobných údajů o činnosti společnosti, majetku, dodavatelsko-odběratelských vztazích atp..
Pomocnou ruku nám však finanční správa podává v podobě portálu www.daneelektronicky.cz, kde je nejsnáze dostupná aplikace „EPO“ – tzn. elektronická podání pro finanční správu. Tato aplikace nabízí rozsáhlé nápovědy, výběry z číselníků, kontroly údajů, včetně spolehlivého průvodce daňovým přiznáním.
Shrnutí rozdílů v roce 2004 a 2014
Naší osobní zkušenost lze shrnout asi takto: Postupem doby jsme zaznamenali značné zrychlení veškerých procesů.
Pokud máme zhodnotit celkový čas strávený při založení s.r.o. před 10-ti lety, dostaneme se v některých případech až na dobu 2 měsíců. V současné době je to otázka jednoho týdne. Je zapotřebí také zmínit do značné míry změněný přístup úředníků, který je daleko vstřícnější se zájmem člověku pomoci.
Spoustu formulářů je však zapotřebí připravovat dnes elektronicky, kdy mizí osobní kontakt. Informace o tom, jak si například založit společnost pak veřejnost získává pročítáním internetu, kde ne všechny informace jsou pravdivé a přesné a celý proces se v důsledku toho jeví velmi složitý.
Situaci nám dále komplikuje nově vydaný zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, zkráceně Zákon o obchodních korporacích. A to především z toho důvodu, že některá ustanovení tohoto zákona jsou naprosto nová, neodzkoušená v naší právní praxi, vykládána nejednoznačně, což má za následek to, že mnohdy váhá i soudní úředník, či právník, jak byla věc vlastně myšlena…
Pokud však je tato činnost svěřena odborníkům, kteří se tímto procesem zakládání společností „baví“ denně, ti již ví, jak se úskalím vyhnout.