Rozdíl mezi společností založenou do 31. 12. 2013 se základním kapitálem 200 000 Kč a společností založenou v roce 2014?

Názor, zda je s.r.o. založená od 1. 1. 2014 lepší, výhodnější, bezpečnější, než s.r.o. založená do konce roku 2013, se nedá obecně popsat .

Nejpodstatnějším rozdílem mezi těmito s.r.o se jeví fakt, že společnosti založené od 1. 1. 2014 se musí plně podřídit zákonu o obchodních korporacích (nahrazuje obchodní zákoník 513/1991 Sb.), který má mnoho protichůdně komentovaných znění k některým paragrafům, kdy ani odborná veřejnost není v tomto zajedno a navíc není prověřený praxí.

Společnosti založené s datem do 31. 12. 2013 se předpokládanému chaosu mohou vyhnout – mají dostatek času (dle nového ZOK dva roky) na provedení případných změn a stále, přes níže uvedené, bude pro obchodní partnery působit důvěryhodněji.

Co se týče výše základního kapitálu, tak zde je jasné, že základní kapitál již přestává mít jakoukoli roli jištění. Základní kapitál Kč 200.000,– nemá oproti základnímu kapitálu Kč 1.,– žádnou nevýhodu. Obecně platí, že společnost ručí do výše nesplaceného základního kapitálu bez ohledu na jeho výši . Tzn., je- li základní kapitál plně splacen, ručení padá. Za společnost nesou hmotnou a trestní odpovědnost její jednatelé za předpokladu, že o společnost nepečují se známkou řádného hospodáře. Příklad: Přivedou společnost svým špatným jednáním do likvidace a bude jim prokázán úmysl.

Je tedy zcela individuální, které z uvedených možností dá klient přednost . Je samozřejmě řada dalších otázek a faktů, které je zapotřebí si ujasnit před konečnou volbou. Neváhejte tedy a volejte, poskytneme Vám informace, poradíme.

2 komentáře u „Rozdíl mezi společností založenou do 31. 12. 2013 se základním kapitálem 200 000 Kč a společností založenou v roce 2014?

  1. Dobrý den. Chci ověřit jak by to bylo pokud bychom nezaplatili zaměstnanci 4x výplaty tj. cca 40tis. + 7tis. soudní poplatek za potvrzení trvání pracovní smlouvy. Nesprávně byla podaná výpověď zaměstnanci ve zkušební době a soudem přiznáno trvání smlouvy. Nyní řešíme, zda firmu nechat či jsou nějaké jiné způsoby jak „uniknout“ chybě s nesprávným podání výpovědí. Firma měla provozovnu bar, který se následně zavřel v průběhu soudního sporu. Tudíž zaměstnanec nemohl nijak vykonávat práci. Velice uvítáme conejdřívější odpověď. Ideálně se spojit na tel. 774750022. Předem děkují.

  2. Dobrý den,
    jaké dopady má skutečnost, že se společnost ještě v roce 2017 nepodřídila
    zákonu o obchodních korporacích, tj. nesplnila tuto povinnost formou notářského
    zápisu.
    Děkuji.
    Eva Mačudová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>