Společné jmění manželů a jeho vliv na vlastnictví obchodního podílu, správce společné věci

Zákon platný od 1. 1. 2014 č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, zkráceně Zákon o obchodních korporacích nově upravuje možnost, stanovit si správce společné věci v případech, kdy obchodní podíl společnosti ať už z části nebo úplně vlastní jeden z manželů. Zákon totiž propojením na nově upravovaný Občanský zákoník č.89/2012 Sb. dovozuje, že takovýto obchodní podíl je pak vlastněn oběma manžely současně.

Rozhodování manžela nebo manželky ve věci obchodní společnosti

Aby nedocházelo k paradoxním situacím, kdy se k rozhodování o zásadních záležitostech obchodní společnosti namísto „vlastníka“ dostaví jeho drahá polovička (protože společnost a následně také notář musí takovouto osobu plně respektovat, pokud není ujednáno jinak), je žádoucí, aby si manželé správcovství takovéto společné věci ujasnili a předem upravili.

Pokud takováto osoba odhlasuje či rozhoduje ve věcech, o kterých není řádně spravena, nebo spravena je a „naschvál“ rozhodne jinak, než by rozhodl „vlastník“ , může toto rozhodnutí přinést značné komplikace pro společnost a společníka a je dobré této situaci předejít.

Prohlášení a dohoda manželů o vlastnickém podílu ve společnosti

Pokud má zůstat vše pouze na osobě „vlastníka“, postačí prohlášení manželů, že se dohodli na spravování společné věci vlastnického podílu ve společnosti XYZ a tímto správcem je osoba A. Máte-li toto prohlášení podepsáno, podpisy úředně ověřeny, pak není sporu. Tato listina by měla být založena ve společnosti a být kdykoliv k dispozici.

Smluvní režim – předmanželská smlouva

Věc je samozřejmě možné řešit i jinak, v tzv. smluvním režimu. A to jestliže mají snoubenci předmanželskou smlouvu, která jasně zahrnuje vlastnictví obchodního podílu, nebo za doby trvání manželství manželé uzavřou dohodu o zúžení společného jmění manželů, nebo pak může smluvený režim spočívat i v odděleném jmění manželů.

Doporučujeme tedy toto téma vždy předem rozebrat a vyjasnit si jaké jsou práva a pozice manželů,  stran účasti a rozhodování v obchodní společnosti. Je vždy jednoduší věci řešit předem dokud jednají obě strany ve shodě.

 

1 komentář u „Společné jmění manželů a jeho vliv na vlastnictví obchodního podílu, správce společné věci

  1. No já si myslím že záleží na dohodě když šou lidé rozumní tak na všem se dá domluvit a rozumně vyřešit tohle léto se budu ženit a žádnou předmanželskou určitě nebudeme řešit. I když si teď hledáme společně bydlení s rodinou chceme nějaký novy menší RD třeba něco jako mají tadyna těch webech ideálně v okolí Prahy tak do 20km.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>