Co platí pro s.r.o. od 1.1.2014

Společnosti (nově „obchodní korporace), které budou založeny po datu 31.12.2013, mají jedinou možnost, a to zcela se přizpůsobit novému zákonu o obchodních korporacích č. 90/2012 Sb., který nabývá účinnosti dne 1.1.2014 a nahrazuje obchodní zákoník č. 513/1991 Sb.

TIP: čtěte na našem webu Kompletní postup založení s.r.o v roce 2014

Co je to obchodní korporace?

Jedná se o souhrn všech obchodních společností, tedy osobních společností (v.o.s., komanditní společnost), kapitálových společností (s.r.o., a.s., evropské společnost, sdružení) a družstev.

Pokud je společnost již založena do roku 2013 a bude potřebovat změnu v zakladatelské listině, společenské smlouvě nebo stanovách po 1.1.2014, kterého zákona se má držet?

Nabude-li účinnosti nový zákon o obchodních korporacích č. 90/2012 Sb., dojde ke zrušení obchodního zákoníku č. 513/1991 Sb. Tzn., že pokud jsou některá ustanovení společenských smluv v rozporu s ustanoveními nového zákona, jsou společnosti (nově „korporace“) přizpůsobit tato do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona – tedy do 30.6.2014. V případě, že obsah společenských smluv u společností (nově „obchodních korporací) není v rozporu s donucujícími ustanoveními nového zákona, mohou se tyto do 2 let ode dne účinnosti tohoto zákona rozhodnout na změně svých společenských smluv a podřídit se tomuto zákonu jako celku. Údaj o tom zapíše obchodní korporace do obchodního rejstříku.

Lze s.r.o. stále považovat za společnost s ručením omezeným?

Od 1.1.2014 bude možné založit s.r.o. s minimálním vkladem jedné koruny. Nedochází zde však ke zjednodušení konceptu založení společnosti s.r.o. Podstata s.r.o., kdy společnost ručila do výše nesplaceného základního kapitálu přechází zjednodušeně na společnost s ručením bez omezení. Nově je totiž zaveden pojem vlivných osob (jednatelů společnosti v řídících funkcích). Dojde-li k úpadku společnosti na návrh jiné osoby než dlužníka, vydají členové orgánů, vyzve-li je k tomu insolventní správce, prospěch získaný ze smlouvy o výkonu funkce, jakož i jiný případný prospěch, který od společnosti obdrželi, a to za období 2 let zpět před právní mocí rozhodnutí o úpadku, pokud věděli, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku a neučinili vše potřebné k jeho odvrácení. Jaký je však postup v případě, že člen statutárního orgánu se společností neuzavře smlouvu o výkonu funkce (kdy se má za to, že funkce je vykonávána bezplatně), tudíž nemůže vrátit přijatá plnění, není jasné. Není také jednoznačně dáno, jaké dokazovací prostředky budou použity pro vyhodnocení stavu úpadku podniku. Doporučujeme zvážit pozici jednatelů ke společnosti za předpokladu, že jsou zároveň zaměstnanci společnosti.

Je-li společníků více, jakým vkladem se na společnosti podílí?

Minimální výše vkladu na jednoho společníka je 1,- Kč. Např. společnost se třemi společníky v tomto případě může mít minimální základní kapitál ve výši 3,- Kč.

Je nějaká lhůta pro přechod společnosti s.r.o. na nový zákon?

V případě, že obsah společenských smluv u společností (nově „obchodních korporací) není v rozporu s donucujícími ustanoveními nového zákona, mohou se tyto do 2 let ode dne účinnosti tohoto zákona rozhodnout na změně svých společenských smluv a podřídit se tomuto zákonu jako celku. V této lhůtě je zapotřebí učinit rozhodnutí formou notářského zápisu, od kterého data se společnost zcela přizpůsobí novému zákonu o obchodních korporacích. Údaj o tom zapíše obchodní korporace do obchodního rejstříku.

Mohou nově založenou společnost, příp. změny na ní zapsat do obchodního rejstříku notáři?

Ano, notáři dostali pravomoc zapisovat nově vzniklé společnosti a změny (pouze u společností, které zakládal a zapisoval konkrétní notář) do obchodního rejstříku, avšak momentálně není jasný model a stanovena odměna, za jakých podmínek se takto může zápis provádět. V současné chvíli na to nejsou notáři ani technicky vybaveni.

Jak tedy postupovat při adaptaci na nové zákony u a.s.?

U akciových společností, které vydaly listinné akcie na majitele a nejsou imobilizované, se tyto mění k 1.1.2014 na listinné akcie na jméno dle zákona o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností a o změně dalších zákonů č. 134/2013 Sb. Tuto změnu provede obchodní rejstřík automaticky v případě, že společnost do té doby nepodá návrh na změnu formy a druhu akcií do tohoto data sám. V případě, že takto společnost neučiní a soud zapíše změnu automaticky, je pak povinností společnosti uvést tuto skutečnost do souladu se Stanovami společnosti a podat návrh na změnu formy akcií nejpozději do 30.6.2014. Jednodušší forma akcií se v této chvíli jeví ponechat akcie na jméno jako méně finančně i organizačně nákladné.

Jaká forma akcií tedy bude od 1.1.2014 možná?

Dle §263 zákona č. 90/2012 o obchodních korporacích může mít akcie formu cenného papíru na řad, které se označují jako akcie na jméno, a nebo na doručitele, které se označují jako akcie na majitele.

Společnost může vydat akcie na majitele pouze jako zaknihovaný cenný papír (akcie na majitele v listinné formě zaniknou a budou existovat pouze jako záznam uložený v Centrálním depozitáři) nebo imobilizovaný cenný papír (imobilizované akcie na majitele budou uloženy v bance nebo u obchodníka s cennými papíry a o tomto uložení a jakékoli změně bude existovat záznam).

Již existující akciová společnost, která vydala akcie na majitele v listinné podobě, může tyto transformovat do akcií na jméno, a nebo ponechat akcie na majitele a vybrat si, zda se bude jednat o zaknihovaný cenný papír nebo cenný papír imobilizovaný.

Jen pro připomenutí – v případě, že se akciová společnost s akciemi na majitele v listinné podobě nerozhodne do 31.12.2013 jsou formu akcií zvolí, dle zákona 134/2013 Sb. se automaticky změní tyto akcie na jméno.

Jak tedy postupovat při adaptaci na nové zákony všeobecně?

Dle našeho názoru není potřeba okamžitě reagovat na nastávající změny vzhledem k situaci, že do dnešního dne ještě nejsou k některým zákonům vydány všechny prováděcí předpisy. Českou republiku čekají značné změny v oblasti soukromého a obchodního práva a je zapotřebí zákony nejprve pochopit a po té je začít aplikovat na každého jedince a následně na společnost zvlášť. Vše se bude postupně přizpůsobovat a dolaďovat tak, aby změna nebyla násilná a chaotická.
Pokud nemáte kapacitu studovat nové zákony existuje řada odborníků, kteří vám budou schopni napasovat změny vyplývající z nových zákonů na Vaši konkrétní formu podnikání.

TIP: čtěte Kompletní postup založení s.r.o v roce 2014 na našem webu. Chcete-li ušetřit čas a nervy, rádi pro vás založíme s.r.o. na míru, případně vám nabídneme již založené, takzvané ready made s.r.o. se splaceným základním kapitálem.

8 komentářů u „Co platí pro s.r.o. od 1.1.2014

  1. dobrý den, mám dotaz jak je to společnosti s.r.o. s ručením při úpadku společnosti kdy není prokázán úmysl, ale dojde k úpadku např. díky tomu, že investor pro kterého provádíme dílo nezaplatí. Je nějaké riziko, že jednatel a společníci budou ručit za závazky i svým osobním majetkem?
    Děkuji, s pozdravem
    Libor

    1. Dobrý den, Libore, bohužel, podle § 68 zákona o obchodních korporacích může soud rozhodnout, že člen statutárního orgánu ručí za splnění povinností obchodní korporace, jestliže…. cituji: … člen statutárního orgánu věděl nebo měl a mohl vědět, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku… a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil vše potřebné a rozumně předpokládatelné. Což v tomto případě může být to, že jednatel neprohlásil úpadek dřív než třetí osoba. Pokud by takto učinil, ručení by se měl vyhnout.

  2. Zajímá mne, jaké kroky musí podniknout majitel s.r.o. ( jediný ), pokud chce firmu zrušit. ( Nezadluženou firmu )

    1. Dobrý den, v případě zrušení společnosti je tuto nutné dát do likvidace – je to zdlouhavý a finančně náročný proces, kdy v konečné fázi soud společnost z obchodního rejstříku vymaže. Další možností je společnost prodat – převést na nového vlastníka.

      1. Dobrý den, od roku 1992 máme funkční s.r.o. Jsme celkem 3 společníci, z toho 2 cizinci. Z Vašeho článku jsem vyčetla následující – V případě, že obsah společenských smluv u společností není v rozporu s donucujícími ustanoveními nového zákona, mohou se tyto do 2 let ode dne účinnosti tohoto zákona rozhodnout na změně svých společenských smluv a podřídit se tomuto zákonu jako celku.
        Je možné, že nemusíme řešit změnu listin v souvislosti s novým zákonem? Je nutná přítomnost všech společníků v případě změny listin?
        Děkuji Vám za odpověď.

        1. Dobrý den, v současné době se nemusíte podřizovat novému zákonu, jak správně píšete, stačí do konce roku 2015. Ovšem v případě, že chcete na společnosti něco měnit, kdy dojde ke změně společenské smlouvy, doporučujeme provést i podřízení se. Změny společenské smlouvy a podřízení musí jít formou notářského zápisu a je potřeba přítomnost všech společníků (obvykle 2/3 – dle toho, co máte ve společenské smlouvě), nebo je možné zplnomocnit třetí osobu k hlasování na valné hromadě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>